Oyunculuk

Rüştü Asyalı

RÜŞTÜ ASYALI
DEVLET TİYATROLARI SANATÇISI
DEVLET TİYATROLARI BAŞREJİSÖRÜ
SESLENDİRME SANATÇISI
Oyunculuk.Org EĞİTMENİ
Rüştü Asyalı, 1947 yılında dünyaya geldi. Lise öğrencisiyken Ankara’da bulunan Halkevleri Genel Merkezi’nde açılan tiyatro kurslarına katılarak mesleğe ilk adımı atan R.Asyalı, 1963 yılında Ankara Radyosu Çocuk Saati ekibinde yer alarak “temsil kolu sanatçısı” olarak mikrofonla tanıştı.

Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro ve opera bölümlerinin sınavlarına giren ve iki bölümün de sınavlarını kazanan Asyalı, tiyatro bölümü öğrenciliğini seçti. Asyalı, tiyatro bölümünü bitirip 1970 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak profesyonel oyunculuk yaşamına başladı.
Ankara Radyosu Çocuk Saati’nde canlandırmaya başladığı “Keloğlan” oyunları Türkiye Radyoları’ndan yayınlanırken, dinleyicinin beğenisini, sevgisini ve sürekli isteğini kazanınca, film yapımcılarının önerisiyle sinemayla tanıştı. Asyalı, 1971-1975 yılları arasında dört “Keloğlan” filminde rol aldı. Asyalı, “Keloğlan” dışında sinema filmi çalışmalarını “Yaman Delikanlı” ve “Dangalak” adlı filmlerle sürdürdü.
Ankara’da “Oyuncular Birliği” özel tiyatro topluluğunun kurucularından olan Asyalı, 1970 yılından bugüne değin Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. “Keşanlı Ali Destanı”, “Fil Adam”, “Düşler Yolu” ve “Azizname” adlı oyunlardaki rolüyle seyircinin hafızasına kazınan sanatçı, “Kanlı Nigar”, “Ah Şu Gençler”, “Ölümsüzler”, “Yunus Diye Göründüm” ve “Soruşturma” adlı oyunları yönetti.

Özel tiyatrolarda da konuk yönetmenlik çalışmaları yapan Rüştü Asyalı, Pamukbank Çocuk ve Gençlik Tiyatrosunda “Masal Var Masalcık Var”, “Ah Şu Gençler”, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosunda “Ah Şu Gençler” isimli eserlere imza attı. Asyalı, Ankara Ekin Tiyatrosunda 4 oyun yönetirken, Nazım Hikmet için yazılmış “Hasret” adlı oyunun da rejisörlüğünü üstlendi. Sanatçı, bu oyunda Nazım Hikmet rolünde de izleyiciyle buluştu.
1963 yılından bu yana televizyon dizileri, tiyatro oyunları, sanat ve kültür programlarıyla radyo ve televizyonda da projelere imza atan sanatçı, “İki Öküz”, “Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Türkülerle Oyunlar” adlı dizilerin de senaryolarını yazdı, yönetti ve rol aldı.
Sanatçılığının yanı sıra, meslek kurum ve kuruluşlarında da yöneticilik yapan Asyalı, çeşitli tarihlerde Devlet Sanatçıları Birliği Genel Sekreterliği, Seslendirme Sanatçıları Derneği Genel Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Yönetim Kurulu Üyeliği, Devlet Tiyatroları Vakfı Başkanlığı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği Genel Başkanlığı görevlerini de üstlendi. Asyalı, halen Seslendirme Sanatçıları Birliği Genel Başkanı ve Sanat Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği yapıyor.
“Atatürk Anlatıyor” belgeselinde Mustafa Kemal Atatürk rolünü üstlenen Rüştü Asyalı’nın son çalışmalarından olan ve Nazım Hikmet üzerine yaptığı üçüncü proje niteliğini taşıyan “Ben Bir İnsan” isimli yapıt, Devlet Tiyatroları sahnesinde izleyici rekorları kırdı. 3 yıl Türkiye’nin birçok yerinde oynadığı “Ben Bir İnsan”dan sonra, 1 yıl “Sığıntı” adlı oyunuyla Devlet Tiyatroları Sahnesinde seyirciyle buluştu.
Rüştü Asyalı, 10 yılı aşkın süredir Oyunculuk.Org‘de diksiyon – spikerlik – sunuculuk – seslendirme – oyunculuk eğitimleri vermekte olup, 2008 yılının Eylül ayından beri Devlet Tiyatroları Başrejisörlüğü görevini sürdürmektedir.

1 Yorum

  1. Adem TÜRK

    5 Kasım 2011 at 07:14

    Rüştü abim keloğlan filmlerini büyük tutkuyla izliyoruz bende sinama oyuncusu olmak isterdim ama ne yazık elimizden tutan yok saygılar.

Bir yorum da siz yazabilirsiniz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.